Stulecie Winnych czyli jak wielką moc ma rodzina

Winni całego zamieszania

Powieść Ałbeny Grabowskiej to historia tytułowego rodu Winnych z małej wsi pod Warszawą. Trzytomowa saga ”Stulecia Winnych” przenosi nas w początki XX wieku, kiedy to na świat przychodzą bliźniaczki Ania i Mania Winne. Cała historia skupia się właśnie na nich, choć w książce przewijają się postaci fikcyjne jak i prawdziwe – znane z naszej historii. Brwinów, gdzie rozgrywa się akcja, choć oddalony od wielkiej Warszawy posiada własne, niezgłębione tajemnice, które nie pozwalają bohaterom żyć spokojnie. 

Rodzina to jest siła

Ania i Mania winne, które podczas porodu tracą matkę, dorastają pod opieką ojca Stanisława oraz dziadków. Choć są bliźniaczkami, poza bujnymi, rudymi włosami nie mają ze sobą wiele wspólnych cech. Charaktery mają zupełnie inne. Ania jest spokojna i ułożona. Wolny czas poświęca nauce i czytaniu książek. Mania z kolei jest szalona, rezolutna i dowcipna. Dzieciństwo upływa dziewczynkom nieśpiesznie do czasu, gdy Ania dowiaduje się, że posiada dar wizji, które przepowiadają przyszłe wydarzenia. Pierwsza wojna światowa, druga, okupacja, następnie czasy komunistyczne i PRL, a po drodze śmierć kolejnych członków rodu Winnych, pożar rodzinnego domu, zaginięcia, zagadki i tajemnice, które trapiąc jednych bohaterów pozwalają żyć spokojnie pozostałym. Wszystko, byleby chronić bliskich i żyć jak najspokojniej się da w tych okrutnych czasach.

Przykład płynie z góry

Książka przekazuje najważniejsze i unikatowe wartości jakimi są: rodzina, miłość, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Bohaterowie tułając się po przeróżnych ścieżkach życia, ukojenia i pocieszenia szukają zawsze w Brwinowie. Stulecie Winnych to obraz polskiej rodziny i społeczeństwa zmieniających sie wraz z upływem lat, państwowej władzy i ustroju politycznego. To historia, która pokazuje, że niezależnie od czasów i pospolitych przekonań warto kierować się tym, co wyniosło sie z rodzinnego domu a za najwyższą wartość i właściwy odnośnik mieć zawsze wierność wobec własnych ideałów.