“Stulecie winnych” – niezwykła opowieść o miłości, zdradzie, wojnie, przeznaczeniu i rodzinie

Książka “Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej to odkrycie literackie ostatnich lat. Mało znana pisarka dokonała rzeczy niezwykłej. Stworzyła przejmującą sagę rodziny Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, która wciąga od pierwszych do ostatnich stron. To opowieść o sile rodziny, wpływie historii na losy jednostki, a także o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Siłą powieści Grabowskiej jest nie tylko wciągająca fabuła, ale także umiejscowienie akcji w konkretnych czasach historycznych. Potencjał książki szybko dostrzegli filmowcy, czego efektem jest serial powstały na podstawie książki “Stulecie Winnych”. Saga składa się z trzech tomów: “Ci, którzy przeżyli”, “Ci, którzy walczyli”, “Ci, którzy wierzyli”. Nie tak dawno Grabowska napisała jeszcze wcześniejsze losy rodziny w powieści “Stulecie Winnych. Początek”. 

Początek sagi, czyli losy Stanisława Winnego

Powieść rozpoczyna się w momencie, gdy Stanisław Winny zostaje ojcem dwóch dziewczynek, bliźniaczek. Nie potrafi jednak cieszyć się tym faktem, ponieważ w trakcie trudnego porodu umiera jego ukochana żona. Stanisław jest zrozpaczony i przerażony tym, co wydarzyło się w jego życiu. Jednak Grabowska podkreśla, że siła tkwi w rodzinie. Winny musi nauczyć się żyć bez ukochanej kobiety i wychowywać córki. To trudne, ale możliwe. W opiekę nad dziewczynkami angażują się krewni, a Mania i Ania rosną otoczone miłością bliskich.

Opowieść o życiu z historią w tle

Grabowska z kronikarską precyzją odtworzyła w książce “Stulecie Winnych” czasy I wojny światowej oraz okres powojenny. Pokazała, jak wojna wpływa na codzienne życie zwyczajnej rodziny. Jak trudno jest przetrwać, gdy niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Jednak życie trwa, a w nim miłość przeplata się z cierpieniem, dobro ze złem. W pierwszym tomie poznajemy także innych członków rodziny Winnych. To historia, która na długo zostaje z czytelnikiem.

Książka “Stulecie Winnych” to jedna z najważniejszych pozycji literackich ostatnich lat. Warto zagłębić się w losy tej zwyczajnej – niezwyczajnej rodziny z Brwinowa. Emocje gwarantowane.