Wzruszająca i emocjonująca podróż

Wielu o sadze rodzinnej autorstwa Ałbeny Grabowskiej dowiedziało się dopiero po emisji serialu na jej podstawie. Stulecie Winnych to seria, która obecnie trzy rozbudowane tomy, choć są i wydania, które wszystkie części łączą w jedną. Taka opcja polecana jest tym czytelnikom, którzy lubią brnąć przez historię bez zatrzymywania. Objętość książek Ałbeny Grabowskiej jest jednak na tyle duża, że na przeczytanie całej sagi poświęcić trzeba będzie co najmniej tydzień. Dla kogo jest stulecie winnych książka? Czy opowieść ta zadowoli wyłącznie fanów lekkiej literackiej rozrywki? A może zainteresuje też tych, którzy w książkach szukają większej głębi?

Zaskakująca historia

Choć z boku książka “Stulecie Winnych” dostępna w Taniej Książce zapowiadać się może na tani i pretensjonalny melodramat, historia przedstawiona przez Grabowską wcale taka nie jest. Autorka porusza w swojej serii wiele angażujących tematów. Co więcej, wiele z wydarzeń przedstawionych w powieści miało faktycznie miejsce. Ta sama sytuacja jest z postaciami, które spotykają na swojej drodze główni bohaterowie czy z miejscami, do których trafiają. Takie połączenie fikcji z elementami historycznymi nadaje serii Ałbeny Grabowskiej bardziej autentycznego charakteru. 

Podróż przez pokolenia

Kolejnym istotnym, a przy tym zaskakującym punktem Stulecia Winnych jest to, że cykl przedstawia nam losy wielu bohaterów. W pierwszym tomie poznajemy jedno pokolenie rodziny Winnych, w kolejnym następne i tak dalej – akcja ciągnie się od 1914 roku aż do końca XX wieku. Jednocześnie autorce udaje się stworzyć tak rozbudowane i złożone postacie, że każde kolejne pokolenie przyciąga nas do opowiadanej historii jeszcze bardziej. Seria Grabowskiej polecana jest przede wszystkim czytelnikom, którzy gustują w długich i rozbudowanych sagach rodzinnych. Jednak cykl ten powinien również zadowolić fanów historii (autorka przybliża szczegółowo losy Polaków podczas I i II wojny światowej).